Western Dubuque High School at Epworth
Address: 302 5th Ave. SW | Epworth , IA 52045
Phone: (563) 876-3442
Fax: (563) 876-5512
facebook
twitter
staff email
district homepage
ViewWestern Dubuque Mobile

 WESTERN DUBUQUE TRACK

 
 

Men’s Track and Field State Qualifiers

(4A) 3rd Place - 54 Team Points

 

100m Dash:  G. Bennett – 10.97/11.31 – 6th, Max Steffen – 11.1 – 15th

110m Hurdles:  Danny Recker – 15.40 – 15th, Freddie Hosch – 16.68 – 22nd

400m Hurdles:  Alex Kauffmann – 53.42 – 4th

High Jump:  Grant Kelchen – 6’ – 11th, Drew DeSollar 5’10” – 17th

Long Jump:  Damon Jaeger – 20’5” – 16th, Zack Butcher – 19’11.5 – 19th

Shot Put:  William Blaser – 61’9.25” – 1st, Jason Simon-Ressler – 50’7.75” – 10th

4 x 100m Relay:  G.Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard – 42.00 – 1st

                Alternates:  Drake George, Collin Hogan

4 x 200m Relay:  G.Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard – 1:27.78 – 2nd

                Alternates:  Zack Butcher, Damon Jaeger

4 x 400m Relay:  Alex Kauffmann, Daniel Fagerlind, Kenny Beard, Brandon Beard – 3:19.91 – 4th

                Alternates:  Sam Taylor, Danny Recker

4 x 800m Relay:  Ethan Hammerand, Joe Freiburger, Sam Goodman, Rys Huehnergarth – 8:14.83 – 12th

Alternates:  Isaac Connolly, Kale Cartee

Shuttle Hurdle Relay:  Danny Recker, Damon Jaeger, Freddie Hosch, Alex Kauffmann – 57.35 – 4th

                Alternates:  Grant Kelchen, Will Burds

800m Medley Relay:  G.Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard1:32.64 – 2nd

                Alternates:  Drake George, Damon Jaeger

1600m Medley Relay:  Drake George, Zack Butcher, Sam Taylor, Ethan Hammerand – 3:40.82 – 15th

                Alternates:  Carver Conway, Rys Huehnergarth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drake Relays Qualifiers

2nd Place – HyVee Cup

Shot Put:  William Blaser – 62’1.75” – 3rd

Long Jump:  Damon Jaeger – 19’5.5” – 17th

100m Dash:  Max Steffen – 11.16 – 10th, Kenny Beard – 11.24 – 13th

110m Hurdles:  Danny Recker – 15.69 – 29th

400m Hurdles:  Alex Kauffmann – 55.04 – 6th

 

4 x 100m Relay:  G Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard – 42.41 – 1st

                Alternates: Drake George, Collin Hogan

4 x 200m Relay:  G Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard – 1:28.91 – 1st

                Alternates:  Zack Butcher, Damon Jaeger

4 x 400m Relay:  Alex Kauffmann, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard – 3:21.96 – 5th

                Alternates:  Daniel Fagerlind, Sam Taylor

4 x 800m Relay:  Alex Kauffmann, Joe Freiburger, Rys Huehnergarth, Ethan Hammerand – 8:21.60 – 15th

                Alternates:  Sam Goodman, Isaac Connolly

Shuttle Hurdle Relay:  Danny Recker, Freddie Hosch, Damon Jaeger, Alex Kauffmann – 1:01.94 – 13th

                Alternates:  Nick Lembezeder, Grant Kelchen

 

 

School Records

100m Dash:  G Bennett – 10.92

400m Hurdles:  Alex Kauffmann – 53.42

Long Jump:  Damon Jaeger – 22’1.5”

Shot Put:  William Blaser – 60’2.75”

4 x 100 M Relay:  G Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard – 42.00

4 x 200 M Relay:  G Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard – 1:27.64

4 x 400 M Relay:  Alex Kauffmann, Daniel Fagerlind, Kenny Beard, Brandon Beard – 3:19.91

800m Medley Relay:  G Bennett, Max Steffen, Kenny Beard, Brandon Beard – 1:31.97

Shuttle Hurdle Relay:  Danny Recker, Damon Jaeger, Freddie Hosch, Alex Kauffmann – 57.35

© 2017 Western Dubuque Community School District
School CMS Created by eSchoolView
View text-based website